Turun Suunnistajat

Kevätyön Viesti täytti odotukset!

Metsän eläimet saivat ihmeteltävää perjantai-iltana kun lähes 450 suunnistajaa avasi kotimaisen viestisuunnistuskauden jos 43. kerran järjestetyssä Kevätyön Viestissä Raision Jokkisten maastossa. Viime vuonna uudelleen käynnistynyt suunnistuksen Viestiliiga on tuonut piristystä hieman hiipuneeseen viestisuunnistuskulttuuriin ja tämä näkyy Kevätyön Viestin suosion huimana kasvuna: vuoden 2017 osanottajamäärät ovat miesten ja naisten pääsarjoissa lähes tuplaantuneet yhteensä 125 joukkueeseen. Tänä vuonna kilpailu oli myös seurattavissa kotikatsomoissa IS-TV:n välityksellä. Kaikkiaan kilpailut onnistuivat loistavasti ja kilpailukeskuksessa oli ajoittain jopa keskisuuren urheilujuhlan tuntua ulkotulineen, maalikaarineen ja puurotarjoiluineen. Kevätyön Viesti lunasti kaikkien odotukset keväisenä suunnistusklassikkona.

 

Pargas IF avasi kauden voitokkaasti

Naisten kilpailun voiton vei kovasti tähän kauteen vahvistunut Pargas IF Katja von Schultzin, Alexandra Enlundin ja Amy Nymalmin varmojen suoritusten jälkeen. Naisten aloitusosuudella kärkipaikkaa piti pitkään hallussaan Lahden Suunnistajien Minna Kauppi joka joutui kuitenkin loppukirissä taipumaan Kooveen kakkosjoukkueen virolaisvahvistukselle Evely Kaasikulle. Toisella osuudella Koovee 2 jatkoi kärjessä latvialaisen Laura Viken voimin mutta ankkuriosuudella Johanna Hulkkosen pienet virheet antoivat Paraisten vasta 21-vuotiaalle Amy Nymalmille avaimet voittoon jotka hän kylmäpäisesti myös hyödynsi. Kooveen 2-joukkue oli toinen ja seuran ykkösjoukkue kolmas ennen Tampereen Pyrintöä.

 

Miesten viesti jälleen Pyrinnön juhlaa

Miesten viestiin starttasi peräti 88 joukkuetta, onhan Kevätyön Viesti ainoa yöviesti ennen kahden viikon kuluttua suunnistettavaa Ruotsin Tiomilaa. Aloitusosuudella Kalevan Rastin kakkosen salolainen maajoukkuesuunnistaja Miika Kirmula oli pitkään pienellä karkumatkalla mutta joutui loppukiihdytyksessä taipumaan niukasti Tampereen Pyrinnön Anton Kuukalle. Kuukan veljeksistä vanhempi Elias jatkoi toisella osuudella kärjessä seuran kakkosjoukkueen Severi Kymäläisen kanssa karaten takaa-ajajilta lähes kahden minuutin päähän. Myöskään ankkuriosuudella Pyrinnön joukkueet eivät virheisiin sortuneet ja loppukirissä ykkösen Aleksi Niemi otti voiton kahden sekunnin erolla kakkosjoukkueen Otto Simosasiin.  Pyrinnön kovalle miehistölle siis kaksoisvoitto viime vuoden tapaan. Myös kolmannesta sijasta käytiin kova taistelu jonka vei Kalevan Rastin kakkosjoukkueen Markus Räsänen ennen Ikaalisten Nousevan Voiman Eetu Savolaista. Paras varsinaissuomalainen joukkue oli Angelniemen Ankkuri seitsemäntenä.


Tulokset

GPS-seuranta


Kuvia

Ilkka R Metsälän kuvia

Muita kuvia Ottanut Jarmo Jerkku. Saa käyttää nimen mainetsemalla.


#kyv2019 13.4.2019
Yhteistyössä
Raision kaupunki Naantali Spa & Hotel Nvii Str8 Compass Suunnistuksen viestiliiga