Turun Suunnistajat

Haastattelussa: Daniil Fomin

29.8.2019

Kesä on hiljalleen kääntymässä kohti syksyä, suurviestit Tiomila ja Jukola ovat takana ja myös seuraltamme paljon vaatinut Nuorten Jukola on onnistuneesti saatu suoritettua. Monet ovat ehkä huomanneet seuramme vahvan edustuksen ja menestyksen kesän nuorten arvokisoissa ja mahdollisesti tavanneet suurviesteissä seuramme uusia jäseniä. Kentältä on kuitenkin ilmennyt kiinnostusta tutustua hieman tarkemmin heidän taustoihin ja kuulumisiin. Tavoitteeksi olen ottanut haastatella kaikkia neljää nuorten arvokisoissa edustanutta suunnistajaa, jotka ovat liittyneet Turun Suunnistajiin viimeisen vuoden aikana. Katsotaan miten tavoite onnistuu. Ensimmäisenä haastatteluun saatiin analyyttinen ja määrätietoinen 17-vuotias Daniil Fomin. Seuraavassa hänen taustaa ja kuulumisiaan!


Hi Daniil! Where do you live and what do you do outside orienteering? Do you study?

- I live in Saratov, 800 km below from Moscow.

I'm usual teenager, study in high school and do orienteering and play computer games in free time of orienteering

Any future plans outside orienteering?

- I haven't decided yet, where I will go to study after high school . Unfortunately , we have only 2 year in high school and the first year you try to get the whole information and the second year you should already now where will you go and which subjects you need to pass in the final test .

How did you start orienteering?

- I can say I started orienteering when I was born, because my parents are also orienteers. But my first individual race was at seven.

From your hometown it's a long way to Turku. What's the story behind your way to Turun Suunnistajat?

- The story starts at Eyoc2018 in Bulgaria. I did quite good performance and I met first time Touko there. I already know that I will try to find any Scandinavian club after this championship. One time I just wrote Touko's inst.direct and asked: "Is it difficult to get to the finnish club?" And he send me Jani and Janne e-mail. Thankful Touko for it.

Apparently Touko's inst. and eyoc results contributed to getting into TuS team.

- Russia has offered plenty of talented orienteers who have achieved success in WOC and major relays. Still majority of them usually represents nordic orienteering clubs. What kind of orienteering culture there is in your home area?

My hometown has offered a few really strong o-sportmen, they have achieved medals at World Army Orienteering Games . Terrain mostly consists of hills and height difference 0-350 m a.t.s There is also a map which has achieved Top-10 maps of 2017. (Here will be maps of hometown terrain and top-10 and most interesting here)

I've seen some o-maps from Russian terrains and must say both the terrains and mapping style differs quite a lot from what we`ve used here in Finland. How have you adapted to Finnish terrains and mapping style?

Map style is essentially exist, our map-makers draw maps in more detail, which in comparison with Europe creates a different impression of orienteering. First time at fin5 2017 it was incredibly difficult to understand which of those cliffs will be in the map and which will not. Currently I have already adapted for it and haven't got any problems with that.

Any particular favourite terrain?

- My favourite terrain is mountains. Perhaps it because of my training plan in my native city. Every training day includes a few hundred of ascent.

You did compete in EYOC but not JWOC this year. You are still 17 and more years in junior class still to come. What do you think about your main goals in upcoming years?

- Main goals are Jwoc 2020 in Turkey and Eyoc 2020 in Hungary. Hopefully it will be held on hilly terrain and looking forward for difficult middle distance on stone terrain at Jwoc.

Summer is gradually moving towards end autumn offers still plenty of interesting competitions. What kind of competition plans do you have for the end of the season? I've heard rumours that we might see you also in some Finnish competitions?

- Planning to come for Sprint/Relay championship in September and UltraLong / Halikko viesti in October and it's still one more Russian Youth championship in the beginning of November.

Thank you Daniil and good performances in upcoming competitions!


Alla Daniilin valitsemia karttoja hänen kotialueensa parhaista suunnistusmaastoista. Näitä tutkiessa huomaa hyvin maastotyypin ja kartoituksen erilaisuuden kotimaisiin verrattuna. Ja lisäksi sen, että avokalliomaastot eivät ole valtavirtaa joka puolella.


Toimittanut Heikki Pesola


29.8.2019
Yhteistyössä
OP Turun Seutu Urheilu Mehiläinen Noname Naantali Spa & Hotel Marli Tähtiseura Lomakeskus Koivukankare Suomen vero- ja lakipalvelut