Turun Suunnistajat

Seuran joulujuhlissa tunnelmaa ja palkintoja

18.12.2017

Seuran perinteisiä joulujuhlia vietettiin Turun Kristillisellä opistolla sunnuntaina 17.12.2017. Paikalla oli lukuisa joukko seuran jäseniä ikähaarukalla 0-85 vuotta. Tarjolla oli riisipuuroa lisukkeineen sekä glögiä ja pipareita.

Lämmintunnelmaisessa juhlassa kuunneltiin Oskarin esittämää pianomusiikkia ja katseltiin Pasin kokoamia valokuvia kesän suunnistustapahtumista. Pasin, Pekan, Ilkan ja Jarmon kuvissa pistelivät menemään niin isot kuin pienetkin suunnistajat TuS:n oranssivalkoisissa väreissä. Nuorten ryhmän reippaat pojat esittivät lennokkaan suunnitelmansa ”Turun metrosta”.

Palkintoja kilpailumenestyksestä

Kauden aikana on rikottu osallistujaennätyksiä niin nuorison kuin kuntosuunnistuksenkin puolella. Myös kilpailuihin osallistui iso joukko tussilaisia. Näin kauden päätteeksi hurrattiin kilpailuissa menestyneille ja laitettiin kiertopalkinnot taas eteenpäin. Tänä vuonna palkittiin seuraavat juniorit:

Parhaan tyttöjuniorin (alle 21 v) pokaaliin sai kiinnityksen Enni Jalava. Parhaana poikajuniorina palkittiin Touko Seppä, joka edusti Suomea maajoukkueessa nuorten EM-kilpailuissa. Parhaan tyttöoravan (alle 15 v) pokaalin sai Henna Rantala ja poikaoravan Joonas Paananen. Ahkerana ja tunnollisena harjoittelijana palkittiin Alina Lounela. Vuoden juniorivalmentajan palkinnon sai nuorten ryhmän vetäjä Emmi Haavisto.

Suunnistusliiton myöntämän 1. luokan suunnistajan tasolle sarjoissa HD12-16 ylsivät Touko Seppä, Kalle Kinnala, Joonas Paananen, Henna Rantala, Vilma Huhtala, Elli Kyläkoski ja Pyry Vaho.

Lisäksi pokaalilla palkittiin 28 nuorta suunnistajaa, jotka olivat osallistuneet kansallisiin kilpailuihin sarjassa HD10 tai nuoremmat: Björkman Oskar, Björkman Otto, Havola Aleksi, Havola Oskari, Huurre Matti, Jalonen Santeri, Jalonen Samuel, Korte Sampo , Laine Elmeri, Laine Oliver, Lähteenmäki Iiro, Muurimaa Samuli, Paananen Akseli , Tamminen Matias, Vaho Kaius, Yli-Savola Valo, Holmroos Siiri, Huhtala Lotta, Jalonen Sanni, Kiviniemi Kerttu, Korte Martta, Muurimaa Santeri, Mäkelä Ella, Niskanen Johanna, Nyman Matias, Salste Leo, Paasikivi Adele, Syväluoma Elina. (Jos et päässyt paikalle voit kysellä pokaalia Villeltä tai Lotalta.)

Kauden aikana seuran edustajat saavuttivat 8 SM-mitalia ja 20 SM-plakettia. SM-menestyjät palkittiin kukkasin. Lisäksi juhlissa myönnettiin kunniakirjat vuoden 2017 seuramestareille. Mestaruudet ratkottiin VaRa – TuS –seuraottelussa 21.8.2017. Voittajat saatiin seuraavissa sarjoissa:

Miehet:

H10RR Eelis Lummaa

H12TR Vilho Kuusisto

H14 Sakari Holmroos

H16 Kalle Kinnala

H17-20 Oskari Nummelin

H21 Tatu Virtanen

H35 Jani Tamminen

H40 Teemu Toivonen

H45 Orvo Moisio

H50 Kaarle Lounela

H55 Jukka Lehtonen

H60 Hannu Kuivala

H65 Oke Peltola

H70 Kalevi Moisio

H85 Kosti Nolvi

Naiset:

D10RR Lotta Huhtala

D12TR Elli Kyläkoski

D14 Henna Rantala

D16 Alina Lounela

D17-20 Alli Haavisto

D21 Anni Liimatainen

D35 Marika Laine

D45 Sanna Valkonen

D55 Mirja Huhtinen

D60 Auli Saari

D65 Leena Metsämäki

Rauhallista Joulun aikaa ja reipasta Uutta vuotta kaikille seuran jäsenille!

18.12.2017
Yhteistyössä
OP Turun Seutu NEO-urheilu Inov-8 Noname Tähtiseura Lomakeskus Koivukankare Suomen vero- ja lakipalvelut