Turun Suunnistajat

Talkoolaiseksi Nuorten Jukolaan elokuussa

20.5.2019

Turun suunnistajat järjestää Nuorten Jukolan lauantaina 24.8.2019. Kisasivut löytyvät täältä. 

Nuorten Jukola on Suomen suurin nuorten viesti, johon osallistuu koko Suomesta ja myös ulkomailta yhteensä noin 1400 alle 18-vuotiasta suunnistajaa.

Seuran jäseniä tarvitaan talkoolaisiksi erilaisiin tehtäviin. Talkoolaisena sinusta on varmasti apua vaikka et itse osaisi suunnistaa tai et olisi koskaan ollut kilpailuissa mukana. Vastuuhenkilöt ohjeistavat tarpeen mukaan eikä suurin osa tehtävistä vaadi kokemusta. Talkoovuorot pyritään jakamaan niin että kaikilla on myös aikaa seurata kilpailua, joten lyhytkin aika talkoolaisena on arvokas! Koska oma seura järjestää kilpailun, nuoret eivät pääse itse juoksemaan, mutta he ovat erittäin tervetulleita talkoolaisiksi kokemaan kilpailu toisesta näkökulmasta.

Talkoolaiseksi voit ilmoittautua täällä kirjoittamalla nimesi talkootaulukkoon haluamasi tehtävän alle tai ”ei erityistoivetta” -sarakkeeseen. Voit myös laitta viestiä suoraan tehtävän vastaavalle, jos et halua nimeäsi julkiselle listalle. Samasta kansiosta löytyvät myös eri vastuualojen talkookuvaukset, joista selviää kunkin tehtävän tarkempi sisältö.

Näin toimit talkoolaisena Nuorten Jukolassa 2019:

  • Valitse itsellesi mieluisa talkootehtävä
  • Lisää nimesi talkoolistalle tehtävän sarakkeeseen tai lähetä viestiä vastuuhenkilölle
  • Varmista, että olet seuran sähköpostilistalla, niin saat talkoolaisten yleispostia

Toiminta kilpailupäivänä:

  • Saavu ajoissa kilpailupaikalle ja ilmoittaudu vastuuhenkilöllesi ohjeiden mukaan
  • Pukeudu sään mukaisesti ja ota tarvittaessa varavaatetta ja juotavaa mukaan
  • Hoida sinulle osoitettu tehtävä iloisella mielellä

Talkoolaisen edut:

  • Talkoopaita, jolla erotumme muusta väestä
  • Lounas kisaravintolassa (saat lipukkeen vastuuhenkilöltä)
  • Kahvia ja teetä sekä pientä syötävää
  • Kerrytät seuratoimintapisteitä

Lisätietoja antaa kilpailun johtaja Erkki Haavisto, p. 0500 540032, erkki.haavisto@hintsa.fi

Tervetuloa mukaan järjestämään yhtä nuorten vuoden kohokohtaa!


20.5.2019
Yhteistyössä
OP Turun Seutu Urheilu Mehiläinen Noname Naantali Spa & Hotel Marli Tähtiseura Lomakeskus Koivukankare Suomen vero- ja lakipalvelut