Zoltan Bujdoso Swedish Leaguen avauskilpailun yhdeksäs

3.4.2026 Heikki Pesola

Kalenteri vuosimallia 2026 on kääntynyt huhtikuulle ja suunnistuksen ulkoratakausi alkaa päästä toden teolla vauhtiin myös täällä pohjolassa. Pääsiäinen on perinteisesti ollut suunnistajille ja suunnistusseuroille aktiivista aikaa. Pääsiäisen osuessa maaliskuulle on tarjontaa saatettu hakea naapurimaista, kun taas pääsiäisen osuessa selkeämmin huhtikuulle on suunnistajien ja seurojen toimintaa ankkuroitu yleensä vahvemmin kotimaisten kilpailujen ympärille. Tähän aikaan vuodesta myös etenkin lumivapaan Suomen suunnistusseurat ovat avanneet harjoituspakettejaan yleisölle joten monenlaista tapahtuu.

Tämän vuoden pääsiäisenä Turun Suunnistajien jäsenistöä on melko laajalla rintamalla kilpailemassa Ruotsissa ja Ahvenanmaalla. Ruotsin tarjonta keskittyy pitkäperjantain Swedish Leaguen avauskilpailuna suunnistettavaan sprinttiin, sunnuntain keskimatkaan sekä maanantain Kolmårdskavleniin. Ahvenanmaalla kilpaillaan lauantaina ja sunnuntaina perinteiset Tampereen Pyrinnön ja IF Ålandin järjestämät Ålands 2-dagar- kilpailut.

Swedish Leaguen avauskilpailu oli erittäin kovatasoinen. Kovatasoisessa seurassa Turun Suunnistajien Zoltan Bujdoso suoritti erinomaisesti ja lopputulemana yhdeksäs sija! IFK Göteborgin Gustav Runefors vei kilpailun voiton Isac von Krusenstiernan ja Emil Svenskin edellä. Zoltanin edelle ennättivät vielä Gustav Bergman, Aaro Aho, Tim Robertson, Viktor Svensk sekä Niels Dalgaard joten ihan maailmanluokan seurassa liikuttiin. Ja sopiikin liikkua sillä Zoltan otti samanmoisen 9. sijan viime syksynä maailman cupin sprintissä. Tammikuussa 10 kilometrin maantiejuoksu sujui aikaan 30.07 joten elementit alkavat olla siellä tasolla mitä pärjääminen kansainvälisessä huippusuunnistuksessa edellyttää. Katsotaan millä tavoin kv.tason sprinttivauhti antaa potkua sunnuntain keskimatkaan ja maanantain viestiin!

Ferenc Jonas oli samaisen kilpailun 24. Laurits Bidstrup Möller 69. ja Mihaly Ormay 70. Daniil Fomin otti nimiinsä H21- sarjan sprintin voiton. Nuorten sarjoissa nähtiin myös Turun Suunnistajien värejä, kun Mark Bujdoso oli H18- sarjan 7. ja Jan Vanicek H20- sarjan 17. Erik Heczkon oli myös tarkoitus startata Ruotsissa, mutta valitettavasti Erik joutui sairastumisen vuoksi jättämään Ruotsin reissun kokonaan väliin. Sunnuntain ja maanantain kilpailuihin on kuitenkin tulossa Turun laivan tuomisina muutama vahvistus joten mielenkiinnolla seurataan tulevia kilpailuja!

Yhteistyössä